Poznań – miasto na prawach powiatu, stolica województwa wielkopolskiego, położona nad rzekami Wartą i Cybiną, na Pojezierzu Wielkopolskim; historyczna stolica Wielkopolski. W obrębie miasta znajduje się węzeł drogowy i kolejowy oraz międzynarodowy port lotniczy Ławica. Piąte pod względem liczby ludności miasto w Polsce i siódme pod względem powierzchni.
Według danych z 31 grudnia 2010 r. miasto miało 551 627 mieszkańców.
Poznań był jednym z ośrodków stołecznych i religijnych państwa Piastów w X i XI wieku, w przeszłości pełnił funkcję siedziby władców Polski. Jest jedynym z najstarszych lokowanych miast w Polsce. W 2008 roku Poznań – historyczny zespół miasta uznano za pomnik historii. W poznańskiej katedrze położonej na wyspie Ostrów Tumski pochowani są pierwsi władcy Polski: Mieszko I oraz Bolesław I Chrobry.
Obecnie Poznań to duży ośrodek gospodarczy, akademicki naukowy i kulturalny. Duży ośrodek przemysłu i usług, miejsce najstarszych i największych w Polsce, corocznych Międzynarodowych Targów Poznańskich. Siedziba kurii archidiecezji poznańskiej.
Poznań jest 4. ośrodkiem akademickim w Polsce. W 25 szkołach wyższych studiuje łącznie 141,3 tys. osób.
Miasto nazywane bywa w przewodnikach turystycznych "muzyczną stolicą Polski" z powodu działających tutaj chórów chłopięcych i męskich, organizowanym co 5 lat konkursom skrzypcowym oraz lutniczym im. Henryka Wieniawskiego, a także dzięki działalności Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia "Amadeus" pod dyrekcją Agnieszki Duczmal, opery i Polskiego Teatru Tańca.
Miasto jest silnie powiązane komunikacyjnie i ekonomicznie z otaczającymi je gminami powiatu poznańskiego tworzącymi aglomerację poznańską (ze wspólną infrastrukturą np. wodociągami).